Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Kalkınma Bakanı Elvan: ÇATOM'lar arı gibi çalışıyor.​

06.12.2017

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Kilis'e gitti; Valilik ve Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti. Bakan Elvan'ın Kilis'teki durakları arasında İslambey Çok Amaçlı Toplum Merkezi de vardı.

ÇATOM'ların ağırlıklı olarak gençlere ve kadınlara hizmet verdiğini söyleyen Kalkınma Bakanı Elvan, "Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Kilis'teki ÇATOM gibi 44 farklı merkezimiz var. Her bir merkezimiz arı gibi çalışıyor" dedi.

Sadece Kilis'teki merkezde yılda 6 bin kişiye ulaşıldığını anlatan Elvan, katılımcıların yüzde 90'ının da kadınlardan oluştuğunu vurguladı. Elvan, merkezde uygulanan eğitim programları çerçevesinde katılımcılara mesleki beceri kazandırıldığına dikkati çekerek, son dönemde merkeze okul öncesi grupta yer alan Suriyeli çocukların da kabul edilerek dil sorununun önüne geçildiğini kaydetti.

Kadınların becerilerinin ÇATOM sayesinde ekonomik birer ürün haline geldiğini ifade eden Elvan, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, Kilis'teki ÇATOM gibi 44 farklı merkezimiz var. Her bir merkezimiz arı gibi çalışıyor. Suriyeli kadınlarımız da bu merkezlerden yararlanıyor. Bu merkezler, Suriyeli kardeşlerimizin aynı zamanda toplumla bütünleşip kaynaşması açısından da son derece önemli." diye konuştu.

Kilis ÇATOM El Sanatları öğretmeni Belkıs Püsküller ise kadınların ekonomide yer alabilmeleri için çaba gösterdiklerini söyledi. Bu kapsamda önemli mesafe katettiklerini anlatan Püsküller, "Kadınlarımız burada meslek edinmekle kalmıyor aynı zamanda ek gelir de elde ediyor. Bazı ünlü markalarla anlaşmalar yaptık. Onlar bize kıyafetleri gönderiyor, merkezimizdeki kadınlarımız da onları boncuklarla süslüyor. Elde edilen parayı da kadınlarımıza teslim ediyoruz." dedi.

Bakan Elvan: "Kilis zeytini markalaşacak"

Kilis'te Zeytin Çarşısı açılışına da katılan Bakan Lütfi Elvan,  Kilis'te üretilen zeytinlerin markalaşması için bir dizi çalışmalar yapıldığını aktardı.

Elvan, "Kilizi" adı verilen markayla Kilis zeytinini daha iyi yerlere getirmeye çalıştıklarını söyledi. Elvan, şunları kaydetti: "İnşallah önümüzdeki dönemde sadece Türkiye'ye değil tüm dünyaya bu zeytinyağını ulaştıracağız. Özellikle tanıtım ve diğer konularda destek verilecek. Zeytinciliğin geliştirilmesi konusunda da destek verilecek. Kilis zeytininin marka haline gelmesi noktasında her türlü çabayı göstereceğiz." dedi.

Bakan Elvan, bağcılık konusunda da önemli bir potansiyele sahip olan Kilis için destekler sunmayı hedeflediklerini, halkın refahını artıracak çalışmalar yapılacağını vurguladı.

Bakan Elvan, daha sonra Cumhuriyet Meydanı'ndaki yöresel lezzetlerin sergilendiği pazarın açılışını gerçekleştirip, stantları gezdi.​​

Yazdır