Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Bakanı Elvan: Milletimiz ne derse o olacak​

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin'de Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Mersin'de inşa edilecek 608 milyon lira yatırım bedelli 21 tesisin toplu temel atma törenine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Bakan Elvan, "Sizlere ne yapılsa azdır. Sizler canınızı vatan, millet, bayrağımız için her zaman feda etmeye hazır olan insanlarsınız. Onun için size ne yapsak azdır. Mersinimiz şahlanmaya başladı. Büyüdükçe büyüyecek. Güçlendikçe güçlenecek." ifadesini kullandı.

Bir taraftan PKK, DEAŞ, FETÖ ve DHKP/C gibi terör örgütleriyle mücadele ederken bir taraftan da Türkiye'yi büyütmeye ve güçlendirmeye devam ettiklerini dile getiren Elvan, "O terör örgütleri dışında ülkemizin gelişmesini ve güçlenmesini istemeyen ülkeler var. Onlar da bizimle mücadele ediyorlar ama o sizin güçlü desteğiniz, kararlılığınız, vatan sevginiz sürdüğü müddetçe Türkiye güçlendikçe güçlenecek. Dün 8 kardeşimiz şehit oldu. Allah'tan rahmet diliyorum ama buradan sadece o terör örgütlerine değil o terör örgütlerini destekleyenlere de sesleniyorum. Ne yaparsanız yapın, ne ederseniz edin terör örgütlerinin kökünü kurutacağız ve sizlerle de mücadele edeceğiz. Biz 81 milyon olarak güçlü bir milletiz. Bu millet bugüne kadar asla boyunduruk altında kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. Bu millet yeter ki istesin, karar versin yapamayacağı bir şey yok. O terör örgütlerinin inlerine giriyoruz ve her birini teker teker temizliyoruz. Allah'ın izniyle tüm terör örgütlerinin de kökünü kurutacağız. Sizler için bu bayrağımız için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız. Bugüne kadar da büyük bir mücadele gerçekleştirdik. Ülkemizin büyümesini, güçlenmesini istemiyorlar. Vesayet altında olsun istiyorlar. Birileri talimat versin hükümetler de onu uygulasın istiyorlar. Bugüne kadar biz asla buna izin vermedik, bundan sonra da asla izin vermeyeceğiz. Milletimiz ne derse o olacak." dedi.

Konuşmaların ardından 608 milyon lira yatırım bedelli 21 tesisin temeli atıldı.Temeli atılan tesislerle 37,93 milyon metreküp su depolanacak, 167.141 dekar zirai arazi suya kavuşacak, yıllık 130,11 milyon metreküp içme suyu sağlanacak ve 10 mahalle, 2 ilçeyle bin 150 dekar zirai arazi taşkın zararlarından korunacak.

 

Bakan Elvan esnafla bir araya geldi

 

Bakan Lütfi Elvan Mersin ziyareti kapsamında Mezitli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından düzenlenen etkinlikte esnafla bir araya geldi.

Esnafın bir şehrin şehir kimliğinin en önemli bileşeni olduğunu, şehirlerin nabzını tutarak, ekonominin canlı kalmasını sağladığını dile getiren Elvan, Anadolu ahilerinin geleneğinin de yine esnaf aracılığıyla yaşatıldığını söyledi.

Elvan, "Ahi Evran'ın kurduğu bu teşkilatı modern anlamda sizler ayakta tutuyorsunuz. Ben Mersin'e ilk geldiğim günden itibaren söylediğim bir şey var. Şehrin bütün paydaşlarıyla birlikte hareket edeceğimi ifade ettim ve bugüne kadar da şehrin tüm paydaşlarıyla bir araya gelip sorunları dinleyip, ortak akıl çerçevesinde hareket etmeye çalıştık. Hiçbir zaman ve hiçbir şekilde bir kesimi diğer kesimden ayırt etmedik. Çünkü her bir vatandaşımız bizim için son derece değerlidir. O nedenle şehrimizin ne sorunu varsa o sorunun çözümü yönünde de neler yapmamız gerektiğini yine birlikte konuştuk, tartıştık." dedi.

Mezitli esnafının 2017 yılında kooperatif aracılığıyla 73 milyon liralık kredi kullandığını, bin 300 esnafın bundan yararlandığını vurgulayan Elvan, "Yaptığımız yeni düzenlemeyle esnaf ve sanatkarlarımız iş yeri satın alabilmek için 500 bin lira düşük faizli kredi kullanabileceği gibi 120 ayda ödeme imkanı elde edebilecek. Bugün son derece düşük faizli 500 bin liraya kadar iş yeri satın almak için kredi imkanı veriyoruz." diye konuştu.

Elvan, esnafı hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını belirterek, "İktidara geldiğimiz günlerde yani 2002 yılında esnaf ve sanatkarlar fiili olarak yüzde 47 faizle kredi kullanıyordu. Artık 1 yıldan kısa vadeli kredilerde sadece yüzde 4, bir yıldan uzun vadeli kredilerde ise yüzde 5 faizle kredi kullanabiliyorsunuz. Esnaf ve sanatkarlara 2002 yılında Halkbank tarafından kullandırılan kredi miktarı, tüm Türkiye geneli için söylüyorum sadece 153 milyon lira. Bugün ne kadar oldu bu tutar biliyor musunuz? Yılda esnafa tam 22 milyar liralık kredi kullandırıyoruz. Kaç katı olduğunu siz hesaplayın. O dönemde kredi kullanan esnaf sayısı sadece 63 bin 500 idi, bugün bu rakam 450 bine ulaştı. Biz esnaf ile iç içeyiz. Esnafın ayakta kalabilmesi için her türlü gayreti veriyoruz." dedi.​​

Yazdır