Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: Bu ülke artık istikrarsızlık istemiyor​

                                                                       03.03.2017

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Aksaray'da Valiliği, Belediye Başkanlığını ve Ak Parti İl Başkanlığını ziyaret etti, Aksaraylı muhtarlarla ve iş adamları ile bir araya geldi. 16 Nisan'da yapılacak Anayasa referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Elvan yeni sistemin neler getireceğini anlattı.

Elvan, yeni sistemde hükümeti doğrudan milletin seçeceğini belirterek, "Millet, doğrudan hükümetin kim olacağını belirleyecek. Yüzde 20 ile yüzde 30 ile kimse Başbakan olamayacak. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık görevi yüzde 50'nin üzerinde oy alan kişiye verilecek ve bu kişi de hükümet kurmakla yetkili olacak. Siz 'hükümeti şu kişinin kurmasını istiyorum' diyeceksiniz. 'Şu partinin şu yöneticisinin Cumhurbaşkanı olarak hükümeti kurmasını ve yürütmeyi sürdürmesini istiyorum' diyeceksiniz. Bu milli iradenin güçlenmesi açısından milletin merkeze, bizzat devletin merkezine oturtulması açısından son derece önemlidir." diye konuştu.

Aksaray ziyareti kapsamında muhtarlarla da bir araya gelen Bakan Lütfi Elvan, muhtarların mahalli ölçekte milletin verdiği görevi yapmak için çalıştığını, bunun da milli iradenin tecelli etmesi anlamını taşıdığını vurguladı. Elvan, "Milli iradenin tam tecelli etmesi için yeni bir sisteme, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ihtiyaç var. Bu ülke artık istikrarsızlık istemiyor. Kalıcı bir istikrar istiyor. Artık koalisyon tartışmaları, muktedir olamayan hükümetler istemiyor. Bir aydan uzun sürmeyen hükümetleri görmek istemiyor." açıklamasını yaptı.

Elvan, Türkiye'nin büyüdüğünü ve ekonomisinin geliştiğini, yeni hedeflere ulaşmak için yeni hükümet sistemine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı, "Millet olarak 2023-2071 hedeflerimizin gerçekleşmesi ve halkın yöneticilerine verdiği yetkinin önündeki engellerin kaldırılması için Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi artık elzem hale gelmiştir." dedi.

Bakan Elvan, iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda da önemli açıklamalar yaptı, Türkiye'de toplumsal ve ekonomik istikrarın siyasal istikrarla doğrudan orantılı olduğunu söyledi. Siyasi istikrarın olmadığı bir ortamda ekonomik istikrardan bahsetmenin mümkün olamayacağını aktaran Elvan, sistem tıkanıklığının önüne geçmek, hedeflere ulaşmak ve yürütmede çift başlılığı ortadan kaldırmak için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin gerekli olduğunu belirtti.

Elvan, birilerinin ekonomide kara bir tablo çizmenin peşinde olduğunu ifade ederek, "Daha önce yurt dışı ve yurt içi kaynaklı bazı algı operasyonları gördük. Görmeye de devam ediyoruz. Allah'a çok şükür AK Parti hükümetleriyle ekonomimiz sağlam temeller üzerine oturmaktadır. 2016 yılında yaşanan hain darbe girişimine, terör olaylarına, Rusya krizine, Suriyeli göçmen akınına, AB ülkelerinde yavaş seyreden büyümeye, turizm sektöründeki daralmaya ve zorlaşan likidite koşullarına rağmen 9 ayda yüzde 2,2 büyüyen Türkiye ekonomisi, bundan sonraki süreçte de büyüme eğilimini sürdürecektir." dedi.​​

Yazdır