Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Kalkınma Bakanı Elvan: Türkiye ekonomisi şahlanmaya devam edecek ​

                                                                                         05.03.2017

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bir dizi temasta bulunmak üzere gittiği Karaman'da iş adamlarıyla bir araya geldi, Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Elvan, 2002'den itibaren milletin de büyük desteğiyle büyük bir kalkınma hamlesi başlatıldığını söyledi.

Hemen hemen her alanda son 14-15 yılda üç-dört katlık bir büyüme performansı gerçekleştirildiğini, milli gelirin üç-dört kat artırıldığını vurgulayan Elvan, Türkiye'nin, refah düzeyinin yükseltilmesi noktasında çok önemli adımlar atıldığını dile getirdi.

Türkiye'nin hızlı gelişmesinin, büyümesinin ve kalkınmasının aşağı çekilmesi ya da "dur" denmesi noktasında sistematik bir çaba içerisine girildiğini ifade eden Elvan, "Türkiye ekonomisinin şahlanmasının devam edeceği beklentisi birilerini kaygılandırdı. Özellikle içeride ve ağırlıklı olmak üzere dışarıda bazı dış mihrakların, Türkiye'nin gelişmesinden, büyümesinden, kalkınmasından rahatsız olanların, Türkiye aleyhine sistematik ve yoğun bir propaganda içerisine girdiğini gördük. Özellikle Türkiye aleyhine 3-4 yıl içerisinde inanılmaz faaliyetler yürütüldüğünü görüyoruz." diye konuştu.  

Bakan Elvan Türkiye ekonomisinin kırılgan bir yapıya sahip olduğu yönündeki eleştirileri de değerlendirdi ve "Kim diyor bunu, işte Batı'dan değişik kuruluşlar, uluslararası bazı derecelendirme kuruluşları, basın yayın gibi. 'Türkiye kırılgan bir yapıya sahip' şeklinde ileri sürdükleri tezi kabul etmek mümkün değil. Türkiye'nin bütçe açığının çok çok üzerinde bütçe açığına sahip gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler var. Bizim bütçe açığımız makul bir seviyede. Rahat şekilde mali disipline ciddiyetle riayet ediyoruz. Herhangi bir sıkıntı da yaşamıyoruz. Yüzde 4'ün altında bir cari açığa sahibiz. Türkiye yüzde 10'ları gördü. Bizim dönemimizde yüzde 10'lara çıktığı oldu. Türkiye o dönemlerde de büyüdü, büyümeye devam etti." dedi.

"Milletimiz ne derse o olacak"

Elvan, Türkiye'nin hem ekonomik hem de siyasi istikrar açısından önemli bir süreç geçirdiğine işaret ederek, "Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz ve dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girebilmemiz için çok hızlı çalışan, dinamik bir yapıda olan yürütmeye ihtiyacımız var. Bizim için daha hızlı işleyen mekanizma gerekiyor. Daha çabuk kararlar alabilen, herhangi bir aksama söz konusu olduğunda aksamayı anında giderebilecek yapıya ihtiyacımız var. 16 Nisan'da gerçekleştireceğimiz referandum, önemli bir mihenk taşı olacak." açıklaması yaptı.

Bakan Elvan, yeni getirilecek sistemle yasamanın da çok daha güçlü hale getirileceğini dile getirdi, "Yasa tasarısını milletvekilleri sunacak. Milletvekillerimiz çok daha etkin ve aktif, yasamanın gerçek anlamda merkezinde olacak." dedi.

Bakan Lütfi Elvan, "Milletimiz ne derse o olacak. Almanya'nın, Hollanda'nın ne dediği beni hiç ilgilendirmez. Biz yolumuza devam ediyoruz. Sizin güçlü desteğiniz sürdüğü müddetçe hele hele 16 Nisan'da o güçlü zaferi birlikte kutladığımız zaman Türkiye'nin önü daha da açılacak. Türkiye daha hızlı büyüyecektir, daha hızlı kalkınacaktır." açıklamasını yaptı.​​

Yazdır