Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları ile İthalatçıları Mersin’de Buluştu​

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kalkınma Bakanlığı himayesinde Mersin Valiliğince yürütülen "Mersin-Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ticari İşbirliği Programı"na katıldı, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'dan gelen iş adamlarına ekonomik çalışmaları anlattı.

İhracatçılarla, ithalatçıların bir araya geldiği bu tür programların çok önemli olduğunu söyleyen Elvan, Mersin'in tarım alanındaki önemli konumuna vurgu yaparak, "Mersin'in yaş sebze ve meyve üretimindeki değeri, kentin ve ülkenin yanı sıra hitap ettiği coğrafyanın da bir değeridir. Bu değerin, dolaşıma girmesi bizim için ne kadar önemliyse, ihracatçılar ve ithalatçılar için ne kadar önemliyse, bölge ekonomileri için de o kadar önemlidir." diye konuştu.

Limanı ve ticaret yollarıyla yüzyıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Mersin'in, ülke ekonomisine sağladığı katma değerin her geçen gün arttığına dikkati çeken Elvan, Mersin Limanı'nın tek başına 2.7 milyar dolar, hinterlandıyla birlikte yaklaşık 20 milyar dolarlık dış ticaret hacminin bulunduğunu belirtti.

Çukurova, metropol bölge olacak

Elvan, Mersin'in Mersin Şehir Hastanesi, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Akdeniz Sahil Yolu gibi dev projelerle her anlamda geliştiğini ifade etti. Bakan Elvan, "Mersin, serbest bölgesi, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve sanayi siteleriyle, güçlü bir üretim merkezidir. Bunun yanı sıra kentteki 3 üniversite, teknoloji gelişme bölgesi ve araştırma merkezleri, teknoloji ve inovasyona dayalı üretim yapısını daha da güçlendirmektedir. Tamamlanan ve yapımı devam eden büyük yatırımlar, devletin ve hükümetin üst ölçekli stratejik planlarla Mersin ve Çukurova bölgesine atfettiği rolün önemli bir yansımasıdır. Çukurova, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropollere alternatif, ülkemizin güneyinde bir cazibe merkezi ve etkisi Orta Doğu'dan hissedilecek metropol bir bölge olacaktır." dedi.

Elvan, "Program sayesinde kurulacak bağlantılar, gerçekleştirilecek sözleşmeler ve iş alımları, iki tarafın da istifade edeceği bir kazan-kazan durumu olmakla kalmayıp, ülkeler arasında var olan iyi ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacaktır." açıklamasını yaptı. ​​

Yazdır