Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Kalkınma Bakanı Elvan: Artık ‘bu bölge geri kalmıştır’ ifadesini ajandamızdan çıkarmak istiyoruz.​

12.02.2017

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Cazibe Merkezleri Programını Tanıtım Toplantıları için hafta sonu Doğu Anadolu Bölgesindeydi. Bakan Elvan, Malatya, Elazığ, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'da işadamları ile bir araya gelerek Cazibe Merkezleri Programı ile ilgili bilgiler verdi, işadamlarının sorularını yanıtladı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Cazibe Merkezleri Programından yararlanmak isteyen her iş adamının işin başından sonuna kadar yanında olacaklarını vurgulayarak, "Size bir belge verip, 'Size şu teşviki veriyoruz.' deyip sizi yalnız bırakmayacağız." ifadelerini kullandı. Elvan, "İşin başından sonuna kadar sanki bir kamu yatırımı geçekleşiyormuş gibi sizinle birlikte olacağız. Önünüze bir engel çıkmışsa, önünüze bir taş konmuşsa o taşı biz kaldıracağız. O engeli biz ortadan kaldıracağız. Herhangi bir sorun ile karşılaşırsanız o sorunu yine biz çözeceğiz. Bu programın en önemli özelliklerinden bir tanesi bu. Diğer önemli bir özelliği, biz her bir ilimize roller vermek istiyoruz. İlerimizin belirli alanlarda ihtisaslaşmasını arzu ediyoruz. Belirli sektörlerle kümelenmenin olmasını istiyoruz. Sanayinin hızla gelişebilmesi için bu zaruri." dedi.

Yatırım aşaması için ilave teminat istemeyeceklerine işaret eden Elvan, şöyle konuştu:"2 milyon liralık bir yatırım yapmanız gerekiyor. İmalat sanayisinde minimum 2 milyon liralık bir yatırım. Bu yatırım tutarının da yüzde 30 öz kaynak olmasını istiyoruz. Yani yatırımın yüzde 70'ini kredi ile gerçekleştireceksiniz, faizsiz krediyle. Kalan yüzde 30'unu öz kaynakla gerçekleştireceksiniz. Bu da bizim şartlarımızdan bir tanesi. Bir başka şartımız, biz bu destekleri üç temel alana veriyoruz. İmalat sanayisine, çağrı merkezlerine ve veri merkezlerine yönelik bir destek vereceğiz. Bunun dışındaki alanlarda herhangi bir desteğimiz söz konusu değildir. "

Elvan, doğu ile batı arasındaki gelişmişlik farkının ciddi düzeyde azaldığının altını çizdi; "Ama henüz istenilen düzeyde değil" açıklaması yaptı. Bakan Elvan, "Artık 'bu bölge geri kalmıştır' ifadesini bizim ajandamızdan çıkartmak istiyoruz." dedi.

2017 yılının yatırım yılı olacağını belirten Bakan Elvan, " Bu yılı yatırım anlamında çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Cazibe merkezi programı desteklerinden yararlanmanız mevcut teşvik sisteminden yararlanmamanız anlamına gelmiyor. Mevcut Teşvik sisteminden de yararlanacaksınız. Cazibe merkezleri programından da yararlanacaksınız. Ancak burada mükerrerlik olmayacak." İfadelerini kullandı.

 

Bakan Elvan: Türkiye tüm engellemelere rağmen büyümeye devam ediyor.

         Bakan Lütfi Elvan,  Türkiye'nin büyümek ve gelişmek için engelli koşu yapmak zorunda bırakıldığının altını çizdi ve yeni anayasa vurgusu yaptı. Elvan,  "Biz gerçekten koşuyoruz ama nasıl koşuyoruz. Engelli koşu yapıyoruz. Artık yeni anayasa değişikliğiyle birlikte engelli koşu kalkacak, engelsiz koşuya gireceğiz ve çok daha hızlı bir şeklide bu ülkenin gelişmesi, kalkınması için mücadele edeceğiz." dedi.

 

CHP'nin referandum ile ilgili tutumunu da eleştiren Bakan Elvan, "Halkıyla, milletiyle dertlenmeyen, milletin derdine sahip çıkmayan, milletin düşüncesini dikkate almayan, milleti küçümseyen hiçbir kurum, hiçbir parti bu ülkeyi yönetemez. Millet bunlara destek vermez ama halkın derdiyle dertlenen, halkıyla bütünleşen bir parti güçlenerek, büyüyerek ülkeye hizmet etmeye devam eder. İşte AK Parti de budur." dedi.

Hükümet sisteminde yapacakları değişiklikle milleti siyasetin merkezine oturtacaklarını ve milletin daha fazla söz sahibi olmasını sağlayacaklarını vurgulayan Elvan, ''Evet, bir taraftan milletimiz yürütmeyi seçecek, yürütmenin başının kim olduğuna karar verecek ki bunda yüzde ellinin üzerinde oy gerekiyor. Diğer taraftan Meclisimizi de temsil edecek olan milletvekillerimizi seçecek, çok daha hızlı karar alma süreçlerini başlatacağız." açıklaması yaptı.

Yatırımların çok daha hızlı bir şekilde ve daha kısa sürede sonuçlanacağını dile getiren Elvan, özellikle dünyada belirsizliğin ciddi krizlerin yaşandığı, geleceğin ne olacağına dair bu belirsizliklerin her geçen gün yükseldiği bir dönemde güçlü liderliğin öneminin daha da arttığına işaret etti. "Biz şuna inanıyoruz. 15 yıllık süre içerisinde ekonomik ve sosyal açıdan son derece zayıf olan Türkiye'yi güçlü bir konuma getirmiş olan Cumhurbaşkanımız önderliğinde inşallah bu yapılacak referandumla, anayasa değişikliği ile Türkiye çok daha güçlü bir konuma gelecek." diyen Elvan, ülkenin daha hızlı büyüyeceğini ve refahın daha hızlı bir şekilde artacağını kaydetti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: Birliğimizden ve düzenimizden asla taviz vermeyiz.

        Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ülkenin gelişimi ve kalkınması için milletle hareket edeceklerini belirterek, ''Bu ülkede istikrar ve huzur olursa büyüme olur. Birliğimizden ve düzenimizden asla taviz vermeden FETÖ, PKK, DEAŞ ve cümle terör örgütleriyle içte ve dışta sonuna kadar mücadele ederek, kim ayağımıza pranga oluyorsa bir bir yolumuzdan temizleyerek Türkiye'yi geleceğe birlikte hazırlayacağız.'' Dedi.​​

Yazdır