Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Kalkınma Bakanı Elvan: Cazibe Merkezleri için şu ana kadar 2.5 milyar lira civarında resmi başvuru var.​

10.02.2017

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'da MÜSİAD ve TÜSİAD üyesi işadamlarına cazibe Merkezleri programını anlattı.

Bakan Elvan dünyada istikrarı, güveni ve dolayısıyla yatırımları tehdit eden olumsuz bir ortamın bulunduğunu belirterek, "Türkiye bu ortamda bile bölgesinde de en yüksek büyüme oranına sahip olan ülkelerden biri olma konumunu sürdürmektedir" dedi.

Büyümenin odağında iş dünyası ve işadamlarının bulunduğunun altını çizen Bakan Elvan, "Bir süredir yoğun bir şekilde hazırlığını yaptığımız, ekonomimize yeni bir ivme kazandıracak Cazibe Merkezleri Programı da iş dünyamızın potansiyeline duyduğumuz güvenin bir göstergesi." değerlendirmesinde bulundu.

Elvan: İş dünyasından büyük talep gördük.

Elvan, Cazibe Merkezi Programı'nı açıkladıktan sonra iş dünyasında büyük talep gördüklerinin altını çizdi. "Cazibe Merkezleri Programına yatırım için şu ana kadar 2,5 milyar lira civarında resmi başvuru var. Önümüzdeki günlerde bunun yoğun bir şeklinde artacağını düşünüyoruz. Şu an itibariyle 10 bin kişiye yakın da istihdam öngörülüyor" dedi.

        Programın yabancı yatırımcıların da ilgisini çektiğini belirten bakan Elvan, "Şanlıurfa'da bir Alman firmasının yetkilileri ile görüştüm. Yatırım için gelmişler. Kendilerine bilgi verdik. Boru üzerine yatırım yapmak istediklerini ifade ettiler. Başvurularını da almışlar. Özellikle doğalgaz borusu imali yapmak istiyorlar. Aşağı yukarı 100 milyon avroluk bir yatırım" açıklamasını yaptı.

"Tüm süreçlerde sizin yanınızda olacağız."

Bakan Elvan, AK Parti hükümetleri döneminde özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yönelik değişik tedbirlerin alındığını belirterek, fiziki alt yapı alanında inanılmaz yatırımların gerçekleştirildiğini kaydetti. Ulaşım, sağlık, eğitim alt yapısı itibarıyla güçlü bir Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine kavuşulduğunu ifade eden Elvan, "Bundan sonraki süreçte ihtiyacımız olan güçlü bir sanayi altyapısı oluşturmaktır. Artık bizim ajandamızda, zihnimizde geri kalmışlık yok. Böyle bir ifadeyi Allah'ın izniyle artık kullanmayacağız. Bu bölge böyle bir tabire layık değil." dedi.

Cazibe Merkezi Programı ile yatırımın başından sonuna kadar olan süreçte yatırımcı ile birlikte olunacağını aktaran Elvan, "Bu yatırım kamu ve özel kesimin, yatırımcının el ele yürüdüğü bir süreç olacak. Biz yatırımcının eline bir teşvik belgesi verip, gidiniz, yatırımınızı yapınız' demenin ötesine geçiyoruz. Proje fikrinden fizibilite çalışmasına, arsa temininden bina yapımına, makina teçhizat alımından personel alımına, personel eğitiminden işletme aşamasına geçinceye kadar olan tüm süreçlerde devlet, hükümet, kamu olarak biz sizin yanınızda olacağız. Herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda bu sorunu çözecek olan siz değilsiniz, biziz." dedi.

"20 bin metreye kadar kapalı alanın masrafları bizden"

Program dâhilinde bedelsiz olarak arsa tahsisi sağlanacağını bildiren Elvan, detayları paylaştı. Elvan, "Arsa tahsisini bedelsiz olarak sağlayacağız. Arsa tahsisinden sonra bina yapımına geliyor. Bina yapımında ise iki kriterimiz var. Bunlardan bir tanesi kapalı alan, 20 bin metrekareye kadar olan kapalı alanın tüm masraflarını biz karşılıyoruz. Yani bina maliyetini biz karşılıyoruz veya 10 milyon liraya kadar size bina yapımı için destek veriyoruz. Bu binayı sizde yapabilirsiniz bizde yapabiliriz. Eğer derseniz ki biz yapacağız, biz hak ediş usulüne göre size ödeme yapacağız. Yani diyelim ki 20 bin metrekarelik bina yapacaksınız o binanın masraflarını Kalkınma Bankamız karşılayacak. Bunun karşılığında da herhangi bir bedel ödemeyeceksiniz. Eğer binanız 20 bin metrekarenin üzerindeyse diyelim 50 bin metrekarelik bir kapalı alanınız varsa o zaman kalan kısmını kredilendirebileceğiz. Kalan kısmı için sıfır faizli kredi desteği verebileceğiz" açıklaması yaptı.

  Kalkınma Bakanı Elvan, "Makine teçhizat alımı yaptık, fabrikayı da kurduk bu kez elemanların eğitimi sırada. İstihdam edeceğiniz elemanların eğitim masraflarını yine biz karşılayacağız. Tabi ki istediğiniz kişiyi istihdam edebileceksiniz masrafı ne tutuyorsa yine banka tarafından ödenecek. İşletme aşamasına geçtiğinizde ise İşletme sermayesi ihtiyacınız var ise bunun faizinin yüzde 50'sini karşılayacağız. Periyot ise İlk bir yıl ödemesiz dört yıl eğer yerli bir patent var ise o zaman ödeme süresini ilk 2 yıl ödemesiz beş yıla çıkarıyoruz" açıklamalarında bulundu.​​

Yazdır