Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Bakan Elvan: GAP sosyal projelere ağırlık verecek ​

        04.02.2017

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan haftasonu Cazibe Merkezleri Programında yer alan 23 ilden biri olan Şanlıurfa'daydı.

Bakan Elvan Valiliği ve Belediye Başkanlığını ziyaret etti, il Danışma Meclisi Toplantısına katıldı. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve İşadamları ile bir araya gelen Bakan, Harran Üniversitesi bünyesinde kurulan GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi, Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi ve Merkez Laboratuvar Projesi'nin de toplu açılışını yaptı.

Bakan Lütfi Elvan'ın Şanlıurfa'daki önemli duraklarından biri de GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı oldu. Elvan ziyaretinde, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Kalkınma Ajanslarından brifing aldı. Bakan Elvan, yaptığı açıklamada ise Güneydoğu Anadolu Projesi ile ilgili yeni yol haritası belirlediklerini açıkladı ve detaylar verdi. "GAP BKİ Başkanlığımız ağırlıklı olarak gençlere ve kadınlara yoğunlaşacak. Bu gençlerimizin kadınlarımızın gelirlerini artırıcı, istihdam edilmelerini sağlayıcı projelere ağırlık verilecek" dedi.

Bakan Elvan, yeni dönemde özellikle bölgedeki kurumların kapasitenin artırılmasına daha fazla önem vereceklerini söyledi. Elvan, "GAP idaremiz iyi bir yolda. Projelerin üzerinden tek tek geçtik son derece başarılı çalışmalar yaptıklarını gördük. Gerçekten GAP, bölgesinde kurumsal kapasitenin geliştirilmesi açısından ciddi katkılar sağlamış bir kurumdur. Bu tür kapasite geliştirme programlarına devam edecek. Diğer taraftan sosyal amaçlı kadınlarımıza, gençlerimize yönelik projelere daha fazla ağırlık vereceğiz." ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa'ya yapılan ve yapılacak olan yatırımlar ile ilgili de bilgi veren Bakan Elvan, "Son 14 -15 yıldaki gelişmelere baktığımızda eğitimden sağlığa, ulaştırmadan sosyal destek programlara varıncaya kadar gerçekten çok büyük yatırımlar yaptık. Bütün Şanlıurfalılar da bunu çok iyi biliyor. Okul, derslik ve sağlık alanında Şanlıurfa'da ciddi yatırımlar yaptık. Şehir hastanesinin de ileriki yıllarda hizmete girmesiyle sadece bölgeye değil yurt dışına hizmet verebilecek bir alt yapıya inşallah kavuşacaktır." dedi.

Sanayi alanında da kentte önemli bir alt yapı oluşturulduğunu kaydeden Bakan Elvan, "Açıklamış olduğumuz Cazibe Merkezi programıyla inanıyorum ki Şanlıurfa bu bölgenin en önemli merkezlerinden olacaktır." diye konuştu. 

Cazibe Merkezleri programı kapsamında yatırım yapmak isteyenlerin ön taleplerini aldıklarını belirten Elvan, "Bu merkezlerimizin tamamından talepler aldık. Bu konuda Şanlıurfa için de yoğun bir talep olduğunu görüyoruz. Yaklaşık 3 milyar lira civarında Şanlıurfa'ya yatırım yapmayı öngörüyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

  Elvan: Artık Türkiye'de sistem tıkanmayacak

        Bakan Elvan Şanlıurfa ziyaretinde Anayasa değişikliği ile ilgili de bilgiler verdi. Elvan, "Yakın tarihte devletin çalışamaz duruma geldiğini çok iyi biliyoruz. Cumhurbaşkanlığı sisteminde artık bu krizler olmayacak, tıkanma olmayacak. Cumhurbaşkanı, işini kim iyi yapıyorsa isterse meclis dışında olsun o yetişmiş kişiyi getirip bakan yapabilecek. Hiçbir şekilde yönetim boşluğu olmayacak." dedi.

Milli iradeyi güçlendirmek, 2023 hedeflerine ulaşmak için en iyi sistemin cumhurbaşkanlığı sistemi olduğuna inandıklarını kaydeden Elvan, gelecek nesiller için değişikliğin büyük önem arz ettiğini ifade etti. 

"Terörün dili, dini, ırkı yok"

İçte ve dışta Türkiye'nin birliğine, bütünlüğüne, insanların hayatına, huzuruna kast eden millet ve Türkiye düşmanlarıyla sonuna kadar mücadele ettiklerini ve etmeye devam edeceklerini dile getiren Elvan, "Terörün dili, dini, ırkı yoktur. Bu ihanet şebekelerinin arkalarında hangi devlet olursa olsun, isterse yedi düvelden destek alsınlar Şanlıurfa dimdik ayakta durdukça, milletimiz dik durdukça bu bataklıkları bir bir kurutacağız. Milletimiz bunlara prim vermiyor. Bu ihanet şebekelerini bir bir temizleyeceğiz. Bu uğurda şehitlerimiz oldu. Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere hepsini rahmetle ve minnetle anıyorum. Hiçbir şekilde bu şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Güvenlik güçlerimiz kar kış demeden dağlarda terörist avında. Suriye'de El Bab'ta Mehmetçiklerimiz tarih yazıyor. DEAŞ denilen pislikler sürüsü temizleniyor. Allah polisimiz ve askerimize güç versin. Terör 40 yıldır bu bölgede sadece insanların canlarına kast etmiyor ekmeklerine de mani oluyor. Bölge gelişmesin istiyor. 14 yıldır Şanlıurfa'yı geliştirmek için ne gerekiyorsa yaptık yapmaya da devam edeceğiz."  dedi.

 ​​

Yazdır