Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: Şehir Hastanesi ile Mersin sağlık turizminin merkezi olacak​

                                                                              03.02.2017

 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Mersin Şehir Hastanesi'nin açılış töreni öncesinde TRT Haber ve Kanal 24 canlı yayınlarına katılarak dev projenin detayları hakkında bilgi verdi.

Bakan Elvan önce şehir hastanesi kavramının tanımını yaptı. Şehir hastanelerinin bir hastanın, hasta yakınının ihtiyaç duyabileceği her şeyin bulunduğu bir kompleks olduğunu söyledi. Bin 300 yatak kapasiteli, 50 ameliyatı aynı anda yapmaya imkan sağlayan ve 200'den fazla yoğun bakım ünitesine sahip Mersin Şehir Hastanesi'nin sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en modern hastanelerinden biri olduğunun altını çizdi.

Bakan Elvan büyük bir yatırım olan Mersin Şehir Hastanesi'nin sağlık turizmine de büyük katkı sağlayacağını belirterek, "Biliyorsunuz, Avrupa, Amerika gibi gelişmiş ülkelerde hastaların bakımı, tedavileri oldukça pahalı, çok yüksek ücretlerle sağlık tedavisi alabiliyorlar, Türkiye'de çok daha uygun koşullarda Türk hekimlerine Avrupalı vatandaş gelip tedavilerini olabilirler. Özellikle biz bu şehir hastanesinin sağlık turizmi açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz ve bu konuda da inşallah hastanemizin hem Mersin'imize, hem de Türkiye'mize katkı vermesi açısından sağlık turizmine yönelik gerekli girişimleri başlatacağımız. Hastanemizin değişik ülkelerde tanıtımını yapacağız, vermiş olduğu hizmetleri aktaracağız ki dışarıdan da daha ucuza, daha kaliteli, daha nitelikli bir hizmet sunabilelim." dedi.

Mersin Şehir Hastanesi'nin yapımında ilk kez kamu-özel sektör işbirliğinin kullanıldığını açıklayan Bakan Elvan, hastanenin özel olmadığının da altını çizdi. "Burası kamu-özel işbirliği çerçevesinde yapıldı, ama bir kamu hastanesi, dolayısıyla diğer hastanelerde ne tür hizmet alıyorlarsa ücretsiz bir şekilde sosyal güvenlik kapsamındaki tüm vatandaşlarımız bu hizmetleri alacaklar ki günde yaklaşık 12 bin civarında poliklinik hastasına bakılması düşünülüyor." dedi.

Bakan Lütfi Elvan Türkiye'de ulaşım alanında sağlanan güçlü altyapı sayesinde Mersin Şehir Hastanesi'nin geniş bir hinterlanda hitap edeceği vurgusu yaptı. 

Çukurova Havalimanı Projesi

Bakan Elvan Mersin'e yapılacak bir diğer önemli yatırım olan Çukurova Havalimanı Projesi ile ilgili de bilgi verdi. Yaklaşık 7 milyon insanın yaşadığı bölge için havalananın önemli bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Elvan,  'Çukurova Bölgesinin, Mersin'in turizmine çok ciddi katkı sağlayacak olan bir proje Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi. Biliyorsunuz Antalya'yı bir anlamda Antalya yapan en önemli altyapı unsurlarından bir tanesi Antalya Havalimanıdır. Eğer sizin uluslararası alanda bir bağlantınız, uçuş bağlantınız yoksa, güçlü bir uçuş bağlantınız yoksa çok fazla sayıda turist çekmeniz mümkün değil. Nitekim Mersin'e gelen turist sayısına baktığımızda son derece düşük olduğunu görüyoruz." dedi.

Bakan Elvan bölgede karayolunun da havayolu kadar önemli olduğunun altını çizerek Akdeniz Sahil Şeridine yapılması planlanan yola ilişkin de detaylar verdi. Elvan, 'Hedefimiz 2018 sonu itibariyle Akdeniz sahil yolunu önemli ölçüde tamamlamak. Şu anda bu 421 kilometrelik yolun sadece 65 kilometrelik kesimi tek yol halinde, diğer kesimleri tamamıyla bölünmüş yol statüsünde. İnşallah bizim hedefimiz 2018 sonu, belki biraz 2019'a sarkabilir, ama 2019'un en geç ilk yarısında biz Akdeniz sahil yolunu tamamıyla bitirmeyi hedefliyoruz.' açıklamasını yaptı.

Elvan: Antalya'dan sonra turizm açısından Mersin yeni cazibe merkezi olacak.

        Bakan Elvan peş peşe hayata geçen projelerle Mersin'in turizm potansiyelinde de ciddi bir artış olacağını belirterek, "Antalya'dan sonra Mersin önümüzdeki dönemde turistler için en önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak. Turizm merkezleri, bölge merkezleri ilan ettik 8 adet, bunların çalışmalarını önemli ölçüde tamamladık. Kültür ve Turizm Bakanlığımız bu 8 turizm bölgesinin ikisi için tüm işlemleri tamamladı, tüm onaylar verildi, inşallah bu bölgelerimizi turizme açacağız. Bir Kazanlı bölgemiz var ki uçsuz bucaksız sahili söz konusu, inanılmaz doğa güzelliğiyle bütünleşen bir alan. Yine Erdemli, Silifke bandında Mut'a kadar olan güzergâhta çok güzel sahil şeridimiz var. Tarihsel açıdan baktığımızda da Mersin dünyanın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi, kültürel açıdan da inanılmaz bir zenginliğe sahip." açıklaması yaptı.

Bakan Elvan: Türkiye ekonomisi sağlam temeller üzerinde

        Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, dolardaki dalgalanma üzerinden Türkiye ekonomisi kötüye gidiyor yorumları yapanlara da yanıt verdi ve "Son aylarda spekülatif yönleri güçlü olmasıyla, iç ve dış bazı etkenlerle birlikte dövizde bir aşırı oynaklık söz konusu oldu. Buna yönelik Merkez Bankamız gerekli önlemleri aldı, ki aşağı yönlü dövizin indiğini görüyorsunuz. İhtiyaç duyarsa, Merkez Bankamız bağımsızdır, eli kolu bağlı değildir, gerekli tedbirleri de her zaman alacaktır. Bu konuda vatandaşlarımızın hiçbir kaygısı, tereddüdü olmasın. ' dedi.​​

Yazdır