Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Cazibe Merkezleri Programı Başvuruları 24 Ocak’ta Başladı.​

Başbakan Binali Yıldırım Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı'nın detaylarını Çankaya Köşkü'nde düzenlenen toplantı ile açıkladı. Yıldırım, yatırım yapana arsa ve para olmak üzere 8 ayrı destek vereceklerini söyledi. "Gerçekten yatırım yapan parayı alacak" dedi.

Başbakan Yıldırım, Cazibe Merkezleri Programı'nın hedeflerini de anlattı. "Özelikle terörün yoğun bir şekilde milletimizin canını sıktığı, rahatsız ettiği bölgeleri bir yandan terörden temizleyip güvenli hale getirirken, bir yandan da geciken yatırımları başlatmak ve böylece doğudan batıya göçü azaltmak birinci hedef. İkinci hedef bölgedeki kalkınmayla ilgili açığı ortadan kaldırmak. Aslında belirlediğimiz bu 23 ile yapılacak yatırım bir anlamda Türkiye'nin tamamına yapılan yatırım anlamına geliyor." dedi.

Cazibe Merkezleri Programı ne getiriyor?

Başbakan Binali Yıldırım, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada "Cazibe Merkezleri Programı ne getiriyor? " sorusuna da yanıt verdi. Program kapsamında üretim ve hizmet sektörü olmak üzere iki ana başlıkta destek verileceğinin altını çizen Başbakan Yıldırım, "Bu 23 ilden herhangi birinde üretim yapacaksınız, bir fabrika kuracaksınız. Bu fabrikayı kurarken sağlanan yatırımlardan yararlanmak için yatırım tutarı asgari 2 milyon lira olacak, eski parayla 2 trilyon ve en az 30 kişiye iş sağlayacağınızı garanti edeceksiniz. '2 milyonluk bir yatırım yapacağım, 30 kişi çalıştıracağım' dediğiniz zaman yatırımdan, bu teşviklerden yararlanmaya hak kazanacaksınız. Bunlar asgari sınırlar, daha fazlasına bir mani hal yok. Eğer hizmet sektöründe çağrı merkezi açacaksanız en az 200 kişiye iş sağlayacağınızı taahhüt edeceksiniz ve bu 200 kişiyle hizmet sözleşmesini yaptığınızı ibraz edeceksiniz." dedi.

Yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verileceğini de belirten Yıldırım, iyi bir fizibilitenin başarılı bir yatırım için olmazsa olmaz olduğunu, bu doğrultuda fizibilite hazırlanması ve gerekli ön projelerin yapılması için istenen danışmanlık hizmetinin bedelini devletin karşılayacağının altını çizdi.

Başbakan Yıldırım, yatırım için yer de vereceklerini, bunun organize sanayi bölgesi içinde ya da dışında olabileceğini ancak tercihlerinin organize sanayi bölgesi içinde bulunması yönünde olduğunu dile getirdi.

Yıldırım, konuşmasında, yapılacak destek ve teşviklere ilişkin bilgi verdi. Başbakan Yıldırım, Organize Sanayi Bölgelerinde yatırıma uygun arsa yoksa, o zaman hazinenin arazilerinden uygun olanın yatırımcıya tahsis edileceğini söyledi. 100 milyon lira ve üzerindeki büyük yatırımlarınsa, organize sanayi bölgeleri dışında özel destekleneceğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım, yatırımlar için düşük faizli yatırım kredisi sağlanacağının da müjdesini verdi. "İşletmenin önce harekete geçmesi için can suyu lazım, para lazım." diyen Yıldırım, yatırımcıya 4 yıl vadeli 1 yılı ödemesiz ve düşük faizli kredi sağalacaklarını açıkladı.

Kalkınma Bakanı Elvan: "Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun rekabet gücü artacak"

Cazibe Merkezleri Programı Tanıtım Lansmanı'nda konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da, AK Parti hükümetleri öncesinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine yılda 1,5 milyar lira civarında yatırım yapılırken bugün 10 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirildiğini belirtti. Elvan, en zengin il ile en fakir il arasındaki gelişmişlik farkının 10 kattan 5 kata indiğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Kalkınma Bakanı Elvan, "Bu bölgelerimizin rekabet gücünün artırılması, insan kaynaklarının geliştirilmesi, işsizliğinin azaltılması, göçün önlenmesi amacıyla yepyeni bir program başlattık. Aslında bu program paket bir programdır. Proje fikrinden danışmanlığa, fizibiliteden arsa tahsisine, bina yapımından makine teçhizat desteğine, işletme sermayesi desteğine kadar bir bütün olarak bir paketi ortaya koyduk. Bunun anlamı şu, yatırımcılarımız daha işin başında ne tür destek alacaklarını net bir şekilde görecekler ve biz, bu yatırımcılarımızın belirli illere yoğunlaşmasını istiyoruz. İllere bu çerçevede roller vermek istiyoruz. İllerimizin belirli alanlarda uzmanlaşmalarını istiyoruz. Bir taraftan bir ilimiz belirli bir sektörde uzmanlaşırken diğer taraftan kamu yatırımları olarak, üniversiteler olarak bunlara ciddi destekler sağlayacağız." dedi.​​

Yazdır