Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Bakan Elvan'dan 'Moyamoya' Hastası Rümeysa'ya Moral Ziyareti​

​28 Aralık 2016

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve eşi Zeliha Elvan, 25 milyonda bir görülen ve beyin damarlarını tıkanması ile geçici felce neden olan 'moyamoya' hastalığına yakalanan 13 yaşındaki Rümeysa Cüce'yi tedavi gördüğü Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyaret etti.

Rümeysa nadir görülen 'moyamoya' hastalığının tedavisi için Bakan Elvan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın girişimleri ile Mersin'den Ankara'ya getirildi.

Hastanede Rümeysa'yı ziyaret eden Bakan Lütfi Elvan hem küçük kıza moral verdi, hem de doktorlardan tedavi süreci ile ilgili bilgi aldı.

Bakan Elvan, Türkiye'nin son yıllarda sağlık alanında ciddi adımlar attığını belirterek, bu gelişmede yapılan reformların yanı sıra Türk doktorlarının başarısının önemli yer tuttuğunu vurguladı.

Bakan Elvan, 'Rümeysa ile ilgilenen tüm doktorlarımıza teşekkür ediyorum. Nadir görülen bir hastalık. Rümeysa gibi her bir vatandaşımız bizim için önemli. Ne gerekiyorsa kızımız için yapılacak ve onu sağlığına kavuşturacaklar. Sağlık Bakanımız da tüm tedbirleri aldı. Numune Hastanesi de gereken çalışmaları yapıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde yapılacak bir operasyonla kızımız sağlığına kavuşacak.' Dedi.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin de Türkiye'nin sağlık alanında geldiği seviyenin, yaşanan tüm vakalara gerekli müdahaleyi yapabilecek düzeyde olduğuna dikkati çekti. Zengin, 'Sosyal güvencesi olsun olmasın bütün vatandaşlarımıza bu nitelikte hizmet verecek bir yapımız var. Rümeysa kızımız da bunun bir örneğidir.' dedi.

Rümeysa'nın doktoru Prof. Dr. Ahmet Deniz Belen ise 'Bakanımız ilgilendi, biz valilikle konuştuk ve hemen Rümeysa'nın transferini sağladılar. Uçak riskli olacağı için kızımız ambulansla geldi. Özel servise aldık, ameliyat planımızı da çıkardık. Hastayı yapılabilecek en hızlı şekilde hazırladık. Son 1-2 tetkiki eksik onlar tamamlanacak ardından salı günü ameliyata almayı öngörüyoruz.' diye konuştu.​​

Yazdır