Sign In

TÜRKİYE CUMHURİYETİ
KALKINMA BAKANLIĞI

Bakan Elvan, İTÜ'yü ziyaret etti.​

​24 Aralık 2016

Elvan: "Gurur duyacağımız bir tabloyla karşı karşıyayız. İTÜ teknoparkında elektrikli araç yapım çalışması tamamlanmış durumda"

 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan İstanbul Teknik Üniversitesi'ni ziyaret etti. Yönetim Kurulu toplantısına katılan Bakan Elvan teknoketteki Ar-Ge merkezinde incelemelerde bulundu ve yapımı tamamlanmak üzere olan elektrikli araç çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Elvan, "Gerçekten gurur duyacağımız bir tabloyla karşı karşıyayız. Elektrikli araç üretiminde çok iyi bir noktaya gelmiş durumdayız. Şu anda Çin başta olmak üzere birçok ülkeye elektrikli araç ihraç eder konuma gelmiş bir yapı söz konusu İTÜ'nün teknoparkında bu çalışma tamamlanmış durumda." dedi. Bunu çok önemsediklerinin altını çizen Elvan, hem otomobillerin hem de otobüslerin elektrikli tüm aksamlarının bir bütün olarak dizayn edildiği bir yapı oluşturulduğunu belirterek, "Gerçekten büyük memnuniyet duydum." dedi. Elvan incelemelerinin ardından elektrikli aracı kullanarak bir de test sürüşü yaptı.

Bakan Elvan İTÜ teknokentteki başka bir merkez olan Tıbbi Cihaz Ar-Ge ve Uygulama Laboratuvarında ise kanser teşhisi sırasında kullanılan cihazların olumsuz etkilerini yok etmeye yönelik geliştirilen cihazı da inceledi. Elvan, "Özellikle kadınlara, meme kanserinin erken teşhisine yönelik cihaz. Biliyorsunuz mamografi cihazları kullanılıyor, bu cihazlarda doğal olarak bir x ışınları alıyorlar.  Bunun da getirdiği bir tahribat oluyor. İTÜ'de o radyasyonu almayan, farklı bir yöntemle kanseri teşhis edebilen bir cihaz geliştirilmiş durumda. Üniversitemizle, yönetimimizle gurur duyduk." açıklaması yaptı. Bu yöndeki çalışmaların son derece önemli olduğunun altını çizen Lütfi Elvan, "Türkiye'nin gerçekten ileri teknoloji, yenilik, inovasyon, Ar-Ge alanında çok ciddi çalışmalar yaptığını burada da gördüm." dedi.

Ziyareti sırasında bilgi aldığı kişilerin "Bunu ilk defa biz yapıyoruz", "Dünyada bu alanda gelişen ilk cihaz" gibi ifadeler kullandığını aktaran Elvan, bunun gurur verici olduğunu yineleyerek, "Ben başta rektörümüz olmak üzere tüm üniversite yönetimine ve araştırma görevlilerimize, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Müthiş çalışmalar var." Diyerek duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise Elvan'ın kendilerini kırmayıp üniversiteyi ziyaret ettiğini belirterek, ülkenin kalkınması ve daha yukarılara çıkması konusunda üniversitelerin önemine değindi. Karaca, "Üniversiteler bu anlamda olmazsa olmaz. Üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz." dedi.​​

Yazdır